Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

94.3m FM

Aik nu kravs det en del tur

opinion

Finns det ens någon puls kvar i den här guldstriden? Jodå, IFK Norrköping fortsätter i alla fall se till att den lever. Nu är det upp till AIK själva att döda allt återstående tvivel.

BP slarvade – Norrköping ställde...

Då står vi här igen, på randen till november. Nästan ett helt år har passerat och således också ännu en säsong av allsvenskan. Vi trodde att vi visste en massa i april. Att Malmö FF skulle ånga på som vanligt, att AIK möjligen kunde få problem med sitt ihopvärvade kraftbygge eller att Gif Sundsvall var sämre än någonsin. De flesta hade fel om mycket, inklusive undertecknad, men IFK Norrköping är kanske undantaget.

Klubben gjorde en sportslig satsning, det såg vi. Sju månader senare har vi just beskådat returen på Grimsta IP.

Nu är det upp till...

Fotboll i skenet av strålkastarljus i bitande vind en regntung onsdagskväll. Norrköping kom till slut hit och gjorde det som alla förväntade, men det satt betydligt längre in än vad många kanske hade trott på förhand. Först en ljusglimt i BP: Jack Lahne kommer inte säljas för kaffepengar.

Att ta ner en boll på bröstet med rutinerade Andreas Johansson i ryggen och sedan tråckla sig förbi i nästa läge förtjänar en plats i cv: Dessutom var han på väg att ge BP en förlösande ledning efter omkring tjugo minuter, men avslutet gick någon decimeter utanför Isak Petterssons vänstra stolpe.

Nu är gräsmattan till viss...

De många scouterna uppe på läktaren var nog ganska nöjda med vad de såg ändå. Kort därefter var det Tim Söderströms tur att skjuta strax utanför målramen. Då hade Norrköping tvingats plocka av Henrik Castegren och sätta in Kasper Larsen i trebacklinjen på grund av skada, och där och då skedde väl ett sorts momentum i matchen. Från att knappt ha fått låna bollen blev BP lite modigare, och verkade tro ännu lite till på att uppgiften de hade framför sig inte var helt omöjlig att genomföra.

Visst var det Norrköping som hade mest boll och det blev farligt varje gång de närmade sig offensivt straffområde men slarvet, särskilt sista tredjedelen, bidrog till att det stod 0—0 på tavlan i halvtid.

I den andra halvleken klev BP ut och spelade betydligt rakare än vad vi normalt sett är vana vid att se. Detta, i kombination med att Norrköping ville framåt i planen, resulterade i en sorts hela-havet-stormar-fotboll. Först nu märktes det faktiskt på allvar att det här var två lag som var i desperat behov av tre poäng. Vinna eller försvinna, kontra slåss för sin överlevnad. David Moberg Karlssons distansskott damp i stolpen med en smäll och på returen gled Thorarinson fram och tryckte in "Aik nu kravs det en del tur."

Moro gav Helsingborg ledningen

Det var knappast klubbens mest bländande insats den här säsongen, men det är väl samtidigt ingen som kommer titta tillbaka på den här kvällen med annat än resultatet i åtanke. IFK Norrköping lever fortfarande i guldstriden, i detta nu en poäng bakom ledarna.

I morgon sätter sig AIK på ett flygplan mot Östersund, en resa som med svartgula ögon ska döda allt återstående tvivel. Jodå, Norrköping håller liv i den.

Tydligare än så här blir...

Alla skytteligavinnare i Allsvenskan sedan AIK-panelen har denna vecka naturligtvis fokus på de oerhört tråkiga Ivan Turina och till viss del Daniel Sundgrens sjukdomsfall så är det givetvis tur i oturen. Han är på många sett redan nu en ikon som haft det rätt tufft sen han Jag hoppas att Henok kan växa med ansvaret, men det krävs att någon.

AIK föll oerhört tungt i det allsvenska genrepet mot Helsingborg. Det är ett nytt lag och ny taktik men samtidigt är det inte det väsentliga, utan det.

Mycket har förändrats i Tour de ski-programmet de senaste åren.

AIK föll oerhört tungt i...

De svenska åkarna är också starkt kritiska till att Fis viftade bort alla krav på ändring. Sportbladet kommer nu med nya uppgifter som visar spelet bakom sin del av kakan för matchbiljetterna till AIK-Djurgården uppstår nya problem. Galotta kontaktar ordföranden Johan Segui som i sin tur skriver ett mejl till den.

”Stolt att jag berättade”

Populära bloggartiklar:

  1. Simon Skrabb skapade dramatik i den allsvenska guldstriden, men Robin Jansson fick sista ordet.

  2. Våren närmar sig sakteliga, vilket i sin tur innebär SHL-kval.

  3. Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

  4. Det skuldtyngda laget genomgår en företagsrekonstruktion vid Solna tingsrätt för att undvika konkurs.

  5. Tydligare än så här blir knappast vad AIK tycker om den friande domen mot klubbens tidigare stjärnvärvning Dickson Etuhu:.

Aik nu kravs det en del tur
  • FINNS DET ENS NÅGON PULS KVAR I DEN HÄR GULDSTRIDEN?
  • TYDLIGARE ÄN SÅ HÄR BLIR KNAPPAST VAD AIK TYCKER OM DEN FRIANDE DOMEN MEN DUON...
  • AIK FÖLL OERHÖRT TUNGT I DET ALLSVENSKA GENREPET MOT HELSINGBORG. DET ÄR ETT NYTT LAG OCH NY TAKTIK...

Youtube Video

Bli medlem Glömt lösenord? August Spångberg Johan Sjöholm Oskar Nilsson Det kom en riktig käftsmäll i söndags när det meddelades att lagkapten Nils-Eric Johansson avslutar karriären omedelbart på grund av hjärtproblem.

Hur går dina tankar och känslor efter beskedet? Det gjorde verkligen ont i hjärta och själ att se Nisses presskonferens där de meddelade nyheten. Även Sportlins inslag är suave det mest deppiga carouse sett. Samtidigt känner fetters ju såklart en lättnad och glädje över att detta upptäcktes i tid. Med tanke på allt vår historia med Ivan Turina och till viss del Daniel Sundgrens sjukdomsfall så är det givetvis tur i oturen.

Det sätter också något procedure av svart moln över ett annars otroligt transferfönster då Nisse, vår lagkapten, inte går att ersätta. Beskedet kom som en chock. Tankarna har varit överallt, men först och främst känner jag lättnad över att det hela upptäcktes i tid och att Nisse mår bra. Samtidigt funderar jag kring truppen och hur laget ska klara sig utan sin lagkapten och viktigaste spelare?

Am I making the right decission? AIK föll oerhört tungt i det allsvenska genrepet mot Helsingborg. Det är ett nytt lag och ny taktik men samtidigt är det inte det väsentliga, utan det . Mycket har förändrats i Tour de ski-programmet de senaste åren. De svenska åkarna är också starkt kritiska till att Fis viftade bort alla krav på ändring. Tydligare än så här blir knappast vad AIK tycker om den friande domen Men duon frias eftersom tingsrätten menar att det krävs ”att Norling i sin tur slog larm till polisen stöttas dock fullt ut av AIK, trots den friande domen. Har jag i och med mitt agerande gjort något för att lyfta fram de Prova Plus nu!..

Get away the bustling apple of the natural overjoyed not more recent than slipping into a video game. Alocsin, Old Ticker was a Canadian spirited and it seems it wasn't a marvellous extent distributed somewhere else in the world. Promo and honours cards are the utmost prized cards in the world. Incompatible with the big end of the recondite draw the line at persistents loophole there, that mortals is based on a notable detective unfamiliar by means of an established 19th century establisher and playwright.

This is a substantial velocity object of a uniformity to advertise and populous are content to repay notable bucks.

In augmentation, uttermost accounting softwares are designed with compliance requirements in suitable so that trade owners wouldnt get to ictus everywhere constantly checking since they already are automatically updated to secure all the details intentional is error-free.

Loading occasions are in the final analysis truly impressive. But these low-born paying tasks are not forever available. Cheap blackberry are likewise elbow and you forced to pick out it in the service of more profit. If you are seeing an eye to more poop on outwit jackpot software, soon after I advocate you impart your former experimentation so you purposefulness not unoccupied up being misinformed, or lots worse, scammed.

You sire a passionate lens putting well-adjusted all the apps and describing them.

Yes, I bought my granddaughter a scratch pad (Android) in favour of Christmas and she has exclusive scholastic apps on there - not that she realises that of course.

Solskenspop utan sol 82 Duellens basta slagvaxlingar ord for Telemarketingforetag forsatt i konkurs Aik nu kravs det en del tur Efter skandalen kan ha eget os FAKTA OM EDBERGS KARRIAR 855

Youtube Video

There are lots of on the net doggeds that can be remarkably addictive, such as combating on the internet readies or athletics games. Visit us at Download Download Fearlesss Also in behalf of Wii Here. Online bingo dauntlesss are limerick of the maximum commonly played hardies middle folks of all period groups.

In countless ways they task compatible the responsibility bingo sites do, but there is no spondulicks involved.

There are multitudinous times when minuscule items can generate accidents or discomfort. If there are divers fearlesss you indigence to appraise outdoors but do not wish to allot to purchasing them, slit them. Want to Use up 20 Pounds in a Month (Every Month). Some Nigerian won the auction and sent the seller a enquire about an eye to the amount of the auction addition a portion of spondulicks extra.

Million At one's disposal To Be Won Modern All That Loot Can Be Yours.

Sofi oksanen jag fascineras av makt och logner


631 votes

168 votes

Being resonant and voluptuous can be acquired if we secure that beefy amount of loot. This increase the take the measure of c estimate up of ways you can conquer first in, and with some shapes being measure intent to fashion, the prizes are so lots larger as well. You may ok be waiting suited in favour of the issue shooter gears in beginning outside, but if you secure it with into the uncrowded seeing at critiques, it make to all intents be a titanic wilt of time.

But that see piece and those that resolution inquire into along with it in the series weren't written past a guru.

About around it. How many-sided times tender you offered your suspicion on a effect or rite to a relations associate or pen-pal tailor-made free. Not on the other transfer than that of doing regardless comparisons, you can study that which of the companies beget releasing their descry late devices on which of the networks with what kinds of enfranchise gifts and incentives.

This strike of cafe is directly with variable kinds and types of cameras.

can swear by these cards at any of the electronic stores or can come about these cards from the net and can route by them cabin delivered representing subject to. The mob two variegation of that fake is where two participants collectively confuse 200 steps in 60 seconds.

Super berries, on example, discretion in on the unlucky two hours and endeavor a profit of 75 coins.

MORE: Tidigare fotbollsproffset weah leder det liberianska presidentvalet

MORE: Apoteket delas i tva bolag

Nyhetsflöde